Wigilia Paschalna jest centralnym momentem Triduum Paschalnego i całego roku liturgicznego. W naszej świątyni przewodniczył jej ks. proboszcz, a oprócz niego w liturgii uczestniczyli ks. Tadeusz i ks. Piotr oraz o. Witold Regulski, franciszkanin z sąsiedniej parafii.

Rozpoczęła ją liturgia światła, gdzie od rozpalonego ogniska przed kościołem, które zostało poświęcone, zapalono paschał. Światło świecy paschalnej ma swoją symbolikę. Rozjaśniając mroki ciemnego kościoła, odwołuje się ono do Chrystusa, który rozprasza mroki ludzkiego życia, nadając mu sens, a także do stworzenia świata, kiedy w mrokach ciemności rozbłysła światłość.

Następnie ks. proboszcz wniósł zapalony paschał do świątyni, zatrzymując się u progu, na środku świątyni i przed ołtarzem głównym śpiewając: „Światło Chrystusa”, a wierni mu odpowiadali: „Bogu niech będą dzięki”. Wszyscy zapalali świece od płomienia paschału, podając sobie światło. Po procesyjnym podejściu do ołtarza i ustawieniu zapalonego paschału w prezbiterium i okadzeniu go, w naszej świątyni zabrzmiało uroczyste Orędzie Wielkanocne „Exsultet” w wykonaniu ks. Tadeusza.

W liturgii słowa lekcjonarz w tym dniu przewiduje dziewięć czytań biblijnych: siedem starotestamentalnych, epistołę oraz ewangelię, które są przeplatane psalmami responsoryjnymi i modlitwami. Nie wolno ominąć fragmentu Księgi Wyjścia, mówiącego o przejściu Izraelitów przez Morze Czerwone. Po tym czytaniu lektor nie mówi „Oto słowo Boże”, gdyż śpiewane po nim responsorium (jest krótka modlitwa wykonywana w formie śpiewanej, w której wierni przeplatają śpiew wykonywany przez solistę refrenem wykonywanym po czytaniu) jest jego kontynuacją.

Po ostatnim czytaniu ze Starego Testamentu i modlitwie, celebrans zaintonował hymn „Chwała na wysokości Bogu”, w trakcie którego, podobnie jak podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, dzwoniły dzwonki i grały organy. Po uroczystym hymnie celebrans odmówił kolektę. Następnie lektor odczytał epistołę (czytanie z listów apostolskich), a później śpiewany był uroczysty psalm Alleluja. Potem ks. Piotr przeczytał Ewangelię, a ks. proboszcz wygłosił homilię.

Po homilii nastąpiła liturgia chrzcielna, w trakcie której śpiewano Litanię do wszystkich świętych. Potem ks. proboszcz pobłogosławił wodę (poprzez zanurzenie w niej paschału), a następnie poświęcił nią zebranych w kościele, którzy odnowili przyrzeczenia chrzcielne.

Liturgia eucharystyczna była ostatnią częścią liturgii wigilii paschalnej. W jej trakcie wierni przyjmowali Ciało Chrystusa. Nie różni się ona od liturgii eucharystycznej podczas każdej Mszy świętej.

Na zakończenie liturgii ks. proboszcz podziękował wiernym za liczne przybycie, zaprosił serdecznie parafian na procesję i Mszę rezurekcyjną oraz przypomniał o przestawieniu zegarków. Msza zakończyła się o godz. 21.00.

Tekst: Róża Gorońska (na podstawie informacji zebranych przez Mariannę Stolarz)

Zdjęcia: Marianna Stolarz