Parafia pw. św. Ignacego z Loyoli
Członkowie naszej scholi rodzinnej śpiewają w Budapeszcie – 11 sierpnia 2024 r.
- Odsłony: 101
O tym jeszcze nie pisaliśmy – członkowie naszej scholi rodzinnej śpiewają za granicą. Wiedzieliśmy, że członkowie scholi biorą udział w warsztatach muzycznych, sami je też organizują, uświetniają Msze św. w naszej świątyni, ale, że śpiewają w kościele na Węgrzech, tego nie wiedzieliśmy. Konkretnie był to w kościół polski pw. Najświętszej Marii Panny Wspomożycielki Wiernych w Budapeszcie, w którym są sprawowane Msze św. po polsku i po węgiersku.
Na stronie internetowej tego kościoła można przeczytać m.in., że 11 sierpnia br. Mszę św. sprawował tamtejszy proboszcz, ks. Krzysztof Grzelak (z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej), a celebrował ją wspólnie z ks. Jakubem Wiechnikiem z parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego we Wrocławiu, zaś swym śpiewem liturgię uświetniła schola rodzinna z parafii pw. św. Ignacego z Loyoli z Koszalina (no, może nie cała schola, ale bardzo ważni jej członkowie). Można to zobaczyć na załączonych zdjęciach, a zainteresowanych odsyłamy na stronę internetową tamtejszej parafii.
http://parafiabudapeszt.pl/2024/08/11/11-08-2024-xix-niedziela-zwykla/
Jak widać, wypoczywając na urlopie, można nie tylko uczestniczyć we Mszy św., ale też dodatkowo ubogacić jej przebieg i śpiewem i grą na organach. Nie darmo przecież śpiewamy w jednej z pieśni:
Gdy idziemy poprzez świat, chwalmy Boga.
W każdym miejscu, w każdy czas, chwalmy Boga.
Wieczór zawierzenia Bogu Ojcu - 31 sierpnia 2024 r.
- Odsłony: 107
Już wcześniej ks. proboszcz zapraszał parafian na Wieczór zawierzenia Bogu Ojcu, który zorganizowany został z inicjatywy naszej scholi po sobotniej wieczornej Mszy św. Szczególne zaproszenie u progu nowego roku szkolnego skierował do dzieci, młodzieży, ich rodziców oraz nauczycieli. Stoją przed nami nowe wyzwania – warto zawierzyć Panu ten czas – abyśmy wszystko, co będziemy czynić, czynili na chwałę Boga.
Wieczór rozpoczął się Mszą św. koncelebrowaną przez ks. proboszcza i ks. Tadeusza. Przy ołtarzu był też nasz szafarz – p. Andrzej. Ks. Kazimierz w kazaniu nawiązał do dzisiejszej Ewangelii o pomnażaniu otrzymanych od Pana talentów. W tej Mszy św. zawierzyliśmy Panu Bogu nauczycieli, wychowawców, dzieci i nas wszystkich, aby ten rok, który jest wielką niewiadomą, był dobry. Całą Mszę św. swoim śpiewem ubogacała nasza schola, usłyszeliśmy w tym czasie m.in.:
W Tobie żyję,
W Tobie Panie.
W Tobie umieram,
W Tobie zmartwychwstaję.
Przychodzisz, Panie, mimo drzwi zamkniętych,
Jezu zmartwychwstały ze śladami męki.
Ty jesteś z nami, poślij do nas Ducha
Panie nasz i Boże uzdrów nasze życie...
Przyjmij, Panie, nasze dary, które tutaj przynosimy.
Przyjmij, Panie, nas samych, gdy się tutaj gromadzimy.
Przynosimy chleb i wino, by się Ciałem i Krwią stały.
Wejrzyj, Panie, w nasze serca, ulecz wszystkie nasze rany.
Przyjmij, Panie, naszą słabość, natchnij mocą Swego Ducha.
Odnów, Panie, w nas miłość, niechaj zawsze Cię kochamy.
Na zakończenie Mszy św. schola zaśpiewała pieśń:
Powitanie nowego wikariusza. ks. Pawła Byczkowskiego w naszej parafii – 24 sierpnia 2024 r.
- Odsłony: 185
Na sobotniej wieczornej Mszy św. powitaliśmy w naszej wspólnocie ks. Pawła Byczkowskiego, który przybył do nas z parafii pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Miastku. Nowy wikariusz święcenia kapłańskie przyjął w 2012 r. On też przewodniczył sobotniej Eucharystii, którą sprawował wspólnie z ks. proboszczem i ks. Tadeuszem.
Przed Mszą św. ks. Kazimierz Dullak przedstawił zebranym w kościele ks. Pawła, witając go serdecznie w parafii pw. św. Ignacego z Loyoli, a po nim przedstawicielki wspólnot modlitewnych równie ciepło powitały nowego wikariusza i wręczyły mu okazały bukiet róż. Jedna z parafianek, p. Jadwiga, powiedziała:
Pielgrzymka parafialna na Podlasie – 4-8 sierpnia 2024 r.
- Odsłony: 130
W czwartek w godzinach wieczornych wróciła do Koszalina grupa (20 osób) naszych parafian pod duchową opieką proboszcza, ks. Kazimierza Dullaka, która od ostatniej niedzieli pielgrzymowała po Podlasiu. Za stronę organizacyjną pielgrzymki odpowiadał ks. Sławomir Kozioł, proboszcz parafii pw. Świętego Wojciecha Biskupa i Męczennika w Rozłazinie, który także wraz ze swoimi parafianami brał udział we wspomnianej pielgrzymce. Rozłazino należy do diecezji pelplińskiej, do dekanatu lęborskiego. Ks. Sławomir jest dobrym znajomym naszego proboszcza, stąd wspólna pielgrzymka.
Nasi parafianie po niedzielnej sumie wyruszyli busem do Rozłazina, a potem wspólnie (57 osób) już dużym autokarem pielgrzymowali po Podlasiu. Cała grupa wyruszyła o godz. 13.00, a około godz. 16.30 dotarła do Gietrzwałdu, gdzie została zakwaterowana w tamtejszym Domu Pielgrzyma. Początki parafii w Gietrzwałdzie datuje się na połowę XIV w. Wieś ta stała się sławna dzięki objawieniom Matki Bożej w 1877 r. Świątynia gietrzwałdzka przybrała obecny kształt bezpośrednio po objawieniach. Pątnicy zapoznali się z historią objawień, obejrzeli miejsce, gdzie Matka Boża ukazała się dwóm dziewczynkom. Mogli też zaczerpnąć wody z cudownego źródełka, znajdującego się w pobliżu sanktuarium, które w czasie objawień, na prośbę dzieci, pobłogosławiła Matka Boża. Zapewniła również, że chorym przychodzącym do Gietrzwałdu udzieli wielu łask, ale prosząc o zdrowie ludzie powinni odmawiać różaniec. Objawienia Matki Bożej w Gietrzwałdzie zostały, jako jedyne w Polsce, oficjalnie potwierdzone przez Watykan. Ich oficjalne uznanie miało miejsce w 1977 r. w setną rocznicę wydarzeń. Potem pielgrzymi przeszli drogą krzyżową, która zaczyna się przy źródełku i pnie się, przygotowaną ścieżką pod lasem, na niewielkie wzniesienie. Po kolacji przeszli do kościoła, gdzie uczestniczyli w Apelu Jasnogórskim.
Wieczór zawierzenia Bogu Ojcu
- Odsłony: 91
31 sierpnia 2024 roku zapraszamy na wieczór zawierzenia Bogu Ojcu, który odbędzie się w naszej parafii po Mszy św. wieczornej.
Rozpoczyna się nowy rok szkolny, po wakacjach wracamy do szkół i pracy, stoją przed nami nowe wyzwania – warto zawierzyć Jezusowi ten czas – abyśmy wszystko, co będziemy czynić, czynili na chwałę Boga.
Nabożeństwo fatimskie – 13 sierpnia 2024 r.
- Odsłony: 138
Dzisiaj po wieczornej Mszy św., którą celebrowali ks. proboszcz i ks. Tadeusz, sprawowano nabożeństwo fatimskie. Modlitwą i pieśniami wielbiliśmy Matkę Bożą. Zebrani w kościele zapalili przyniesione świece. Ksiądz proboszcz przypomniał zebranym, że w sierpniu 1917 roku Matka Boża objawiła się dzieciom wyjątkowo 19 sierpnia, a nie 13. Akurat tamtego dnia w Aljustrel zjawił się burmistrz Ourem i zaproponował, że osobiście zawiezie dzieci na miejsce objawienia, jednak zawiózł je do swojego domu, gdzie przez dwa dni je więził i groził, że jeśli nie wyjawią mu tajemnicy, będą się smażyć w oleju. Dzieci nie dały się zastraszyć i 15 sierpnia zarządca odwiózł je do domu. W ten sposób nie mogły one zjawić w Cova da Iria w wyznaczonym przez Matkę Bożą terminie.
Po nabożeństwie wokół kościoła przeszła procesja z figurą Matki Bożej. Jak zwykle nasze parafianki, panie Maria i Teodozja, pięknie przyozdobiły ją kwiatami. W tym miesiącu jej stopy otaczały kolorowe i intensywnie pachnące lilie, goździki i róże. Podczas procesji jej uczestnicy nieśli zapalone świece.
Na stoliku przy wyjściu z kościoła były wyłożone kartki z tekstami pieśni, które śpiewano w czasie procesji, wielbiąc Panią Fatimską. Także pogoda sprzyjała dzisiaj uczestnikom wieczornej liturgii; było słonecznie i ciepło.
Tekst: Róża Gorońska
Zdjęcia: Róża Gorońska i Marianna Stolarz