W niedzielę, 30 lipca, wspólnota nasza przeżywała podwójne święto. Pierwsze z nich to odpust parafialny, w czasie którego uroczyście wniesiono relikwie świętego Patrona naszej parafii (otrzymaliśmy je wcześniej z Rzymu). Zaś drugie – to trzeci dzień obecności kopii Piety Skrzatuskiej w naszej wspólnocie. Relikwie św. Ignacego z Loyoli wniósł ks. proboszcz, a następnie przywitał zaproszonych gości, wśród których byli proboszczowie koszalińskich parafii:

-      ks. Ryszard Łopaciuk ze św. Kazimierza,

-      ks. Henryk Romanik z katedry,

-      ks. Paweł Wojtalewicz z Ducha Świętego,

-      o. Stanisław Piankowski z Podwyższenia Krzyża,

-      ks. Tadeusz Kanthak z Józefa Rzemieślnika,

-      ks. senior Henryk Koszper.

Byli również nasi księża – Tadeusz i Piotr oraz dwaj wikariusze: ks. Mirosław Zawiślak z Ducha Świętego i Grzegorz Grabowski z Matki Teresy z Kalkuty.

Gościem honorowym dzisiejszej uroczystości był ks. kanonik prof. dr hab. Grzegorz Chojnacki – dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego. Przewodniczył on dzisiejszej sumie odpustowej i wygłosił Słowo Boże do zebranych. W koncelebrze brali również udział nasz ks. proboszcz, ks. senior Henryk Koszper, ks. Tadeusz Gorla i o. Stanisław Piankowski. Ks. dziekan w kazaniu przybliżył wiernym życiorys naszego świętego Patrona. Przypomniał też, że powinniśmy pracować dla siebie, a żyć dla Boga. Kończąc homilię podziękował ks. proboszczowi Kazimierzowi Dullakowi za dotychczasową pracę na Uniwersytecie Szczecińskim, a zebranych prosił o jego życzliwe przyjęcie w naszej parafii. Mszę św., tradycyjnie już, ubogacała swoim śpiewem schola rodzinna.

Na zakończenie Mszy św. przewodniczący dzisiejszej liturgii podał relikwie do ucałowania wszystkim księżom obecnym w kościele. Odpust zakończył się procesją z Najświętszym Sakramentem, kopią Piety Skrzatuskiej i relikwiami naszego świętego Patrona wokół kościoła.

 

Tekst: Róża Gorońska (na podstawie informacji zebranych przez Mariannę Stolarz)

Zdjęcia: Marianna Stolarz