W pierwszą sobotę sierpnia o godz. 17.15 rozpoczęło się nabożeństwo wynagradzające ku czci Niepokalanego Serca NMP w połączeniu z modlitwą różańcową przed wystawionym Najświętszym Sakramentem. Po błogosławieństwie, a przed wieczorną Eucharystią nastąpił obrzęd procesyjnego wprowadzenia relikwii bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego, które otrzymaliśmy z Kurii Warszawskiej. Po wniesieniu relikwiarza ks. proboszcz ustawił go na ołtarzu, a później przybliżył wiernym istotę kultu świętych i błogosławionych w Kościele katolickim.
Kult we właściwym znaczeniu (latreia) należy się wyłącznie Bogu, jednak święci, a szczególnie Matka Boża, również zasługują na naszą cześć (dulia) przez to, że w szczególny sposób zapisali się jako „uczniowie i naśladowcy Pana”. Przyglądając się ich życiu, mamy szansę upodabniać się do nich. Cześć oddawana tym ludziom tak naprawdę jest czcią oddawaną Bogu w tajemnicy zbawienia, której święci stali się szczególnymi uczestnikami.
Kult świętych to nie tylko składanie dziękczynienia za ich życie i wysławianie ich wielkich czynów, ale także prośby zanoszone przez ich wstawiennictwo. Dlatego ważne, byśmy w swojej modlitwie zwracali uwagę, że nie modlimy się „do” świętego, ale „przez” jego wstawiennictwo. Wyproszenie łaski – cudu – przez wstawiennictwo kogoś zmarłego, po potwierdzeniu tego faktu przez Kościół, jest jednym z elementów procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego.
Szczególnym sposobem oddawania należnej czci świętym i zanoszenia przez ich wstawiennictwo próśb jest sprawowanie liturgii. Celebrowanie wspomnień, świąt oraz uroczystości ku czci Matki Bożej i świętych kieruje naszą uwagę w stronę Boga, który w szczególny sposób działał w ich życiu.
Informacje powyższe zaczerpnięto ze strony: https://magazynverbum.pl/ formacja/liturgia-i-sakramenty/kult-swietych/.
Później ks. proboszcz szczegółowo przybliżył wiernym postać Prymasa Tysiąclecia, każdy dostał obrazek z jego wizerunkiem na awersie i modlitwą na rewersie. Pokreślił, że data wprowadzenia jego relikwii do naszego kościoła nie jest przypadkowa, bowiem urodził się on 3 sierpnia 1901 r., również 3 sierpnia przed dokładnie stu laty otrzymał w katedrze włocławskiej święcenia kapłańskie.
Ks. kardynał Stefan Wyszyński zmarł 28 maja 1981 r. w Warszawie. Zapisał się w pamięci potomnych jako Prymas Tysiąclecia, niedościgniony czciciel Maryi, ojciec narodu, wybitny mąż stanu o wielkim autorytecie moralnym. Odegrał też dużą rolę w światowym Kościele katolickim, uczestnicząc w czterech konklawe oraz obradach II Soboru Watykańskiego.
Wszystkich zainteresowanych szczegółowym życiorysem bł. Prymasa Tysiąclecia odsyłamy na internetowe strony mu poświęcone, jak choćby https://zyciorysy.info/stefan-wyszynski/.
Potem wszyscy wspólnie odmówili litanię do bł. Stefana Wyszyńskiego. Następnie rozpoczęła się wieczorna Eucharystia. Celebrowali ją ks. proboszcz i ks. Tadeusz. Ks. Kazimierz w kazaniu opowiedział nam, co zawiera relikwiarz i jak ważne jest świadectwo autentyczności relikwii. Kopia certyfikatu autentyczności wraz z tłumaczeniem (certyfikat jest po łacinie) jest zamieszczona w papierowym wydaniu kroniki parafialnej. Ks. proboszcz wspomniał też o dwóch nowych tabliczkach umieszczonych na kasecie zawierającej relikwie. Zapowiedział także, że w październiku parafia nasza wzbogaci się o kolejną relikwię – św. s. Faustyny. Mszę św. zakończyło błogosławieństwo relikwiami ks. kardynała udzielone parafianom przez ks. Kazimierza, który później przeniósł relikwiarz na specjalnie przygotowane miejsce w prezbiterium obok obrazu bł. Stefana Wyszyńskiego, który otaczały kolorowe mieczyki, różowe róże i białe storczyki.
Po Mszy św. ks. proboszcz z racji I soboty miesiąca spotkał się z członkami Żywego Różańca, gdzie dalej rozmawiano o naszym „nowym parafianinie”, jak określa ks. Kazimierz bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego. Pisząca te słowa miała okazję wspomnieć, że na początku lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku osobiście poznała ks. kardynała i krótko z nim rozmawiała. Było to na kameralnym spotkaniu z młodzieżą studencką (nie tylko z Poznania, ale z prawie wszystkich większych ośrodków akademickich w Polsce) w Pałacu Prymasowskim w Gnieźnie po zakończeniu uroczystości odpustowych w tamtejszej katedrze. Do dziś pamięta go jako ciepłego, serdecznego człowieka.
Na spotkaniu ks. proboszcz podziękował bardzo gorąco paniom, które zaangażowały się całym sercem w przygotowanie ciast i ich rozprowadzenie w odpustową niedzielę. Wszystkie dostarczone wypieki rozeszły się do wieczora, a kwota zebrana z ich sprzedaży osiągnęła 3.133 zł. Zostanie ona przeznaczona na prace ziemne wokół kościoła związane z instalacją deszczową.
Spotkanie zakończyło odśpiewanie Apelu Jasnogórskiego i błogosławieństwo udzielone członkom Żywego Różańca przez ks. proboszcza.