13 maja 1917 roku w Fatimie, w Portugalii, Najświętsza Dziewica zaczęły się ukazywać trojgu dzieciom: Łucji, Hiacyncie i Franciszkowi. Poleciła im modlitwę, zwłaszcza różańcową, i pokutę za grzeszników, a dla uproszenia pokoju w świecie – nabożeństwo do Niepokalanego Serca Maryi. W czasie ostatniego objawienia 13 października 1917 roku powiedziała, że jest Matką Bożą Różańcową, przybywającą wezwać ludzi, by już dłużej nie obrażali Boga grzechami i by codziennie odmawiali różaniec.

Dzisiaj w naszej świątyni sprawowano pierwsze w tym roku nabożeństwo fatimskie, było ono wyjątkowo uroczyste, bo w brały w nim udział dzieci pierwszokomunijne, które wczoraj przyjęły po raz pierwszy Pana Jezusa do swojego serca, a dziś przyszły z najbliższymi do kościoła w ramach Białego Tygodnia i uczestniczyły wcześniej we Mszy św. o godz. 18.30, którą w koncelebrze sprawowali wszyscy nasi księża. Równie uroczyście w czasie tej Mszy św. ks. proboszcz udzielił dzieciom, ubranym w białe alby, komunii św.

Cały kościół z racji wczorajszej uroczystości był pięknie przystrojony. Przed ołtarzem głównym stała dekoracja przedstawiająca hostię, którą podtrzymywały dwa aniołki, a otaczało ją morze kwiatów, wśród których były białe lilie, chryzantemy, gerbery i konwalie, przystrojone gipsówką i zielenią. Przed pulpitem stał wazon z białymi liliami, a obok tabernakulum piękne białe anturia na tle zielonych liści. Pozostałe ołtarze były też przystrojone kwiatami. Ołtarz maryjny otaczały białe hortensje, storczyki, skrzydłokwiat i biało-różowe azalie, zaś stopy figury Pani Fatimskiej tonęły w białych różach. Ołtarz Chrystusa Miłosiernego zdobiły białe hortensje i biało-różowe azalie. Trzecioklasiści, pod czujnym okiem p. Andrzeja i p. Bogusi, siedzieli w przystrojonych na biało ławkach, przyozdobionych bukiecikami kwitnących i pachnących konwalii.

Po mszy św. rozpoczęła się procesja wokół kościoła, za krzyżem szły dzieci pierwszokomunijne, potem nasi księża Kazimierz i Piotr, dalej figura Pani Fatimskiej niesiona przez czterech panów, a następnie wierni niosący zapalone świece i śpiewający pieśni maryjne. Nagłośnienie przygotował p. Krzysztof. Na zakończenie ks. proboszcz udzielił wszystkim pasterskiego błogosławieństwa, a zebrani żegnając się Matką Bożą z Fatimy zaśpiewali jej pieśń „Panience na dobranoc”.

Tekst: Róża Gorońska

Zdjęcia: Róża Gorońska i Marianna Stolarz