Parafia pw. św. Ignacego z Loyoli
Parafia pw. św. Ignacego z Loyoli
  • Czcionka
  • A- A A+
  • kontrast
  • Przełącz się na tryb domyślny. Wysoki kontrast - tryb czarny i biały Wysoki kontrast - tryb czarny i żółty Wysoki kontrast - tryb żółty i czarny
  • Widok
  • Stały układ Szeroki układ
  • AktualnościCo się dzieje nowego?
  • Sakramentyposługi Kościoła
    • Chrzest Świętyrodzice - chrzestni
    • I Komunia Świętarada rodziców
    • Bierzmowaniesakrament dojrzałości
    • Małżeństwopotrzebne dokumenty
    • Kapłaństwowarunki przyjęcia
    • Namaszczenie chorychpogrzeb
  • Informacjaco gdzie kiedy
    • Biuro parafialnegodziny otwarcia
    • Intencje mszalnena każdy dzień
    • Porządek liturgiinabożeństwa modlitwy
    • Historiatrochę wiadomości
    • Formacjajak rosnąć duchowo
      • Ministrancilektorzy
  • Kontaktpodstawowe informacje
    • Infoadres telefon
    • Kontokonto bankowe
    • Kapłanipracujący w parafii
    • Logowanie / WylogowanieZapraszamy do redagowania
  • Intencje mszalneNa każdy dzień
  • Ogłoszenia parafialnena każdy tydzień
  • Aktualności
    Co się dzieje nowego?
  • Sakramenty
    posługi Kościoła
    • Chrzest Święty
      rodzice - chrzestni
    • I Komunia Święta
      rada rodziców
    • Bierzmowanie
      sakrament dojrzałości
    • Małżeństwo
      potrzebne dokumenty
    • Kapłaństwo
      warunki przyjęcia
    • Namaszczenie chorych
      pogrzeb
  • Informacja
    co gdzie kiedy
    • Biuro parafialne
      godziny otwarcia
    • Intencje mszalne
      na każdy dzień
    • Porządek liturgii
      nabożeństwa modlitwy
    • Historia
      trochę wiadomości
    • Formacja
      jak rosnąć duchowo
      • Ministranci
        lektorzy
  • Kontakt
    podstawowe informacje
    • Info
      adres telefon
    • Konto
      konto bankowe
    • Kapłani
      pracujący w parafii
    • Logowanie / Wylogowanie
      Zapraszamy do redagowania
  • Intencje mszalne
    Na każdy dzień
  • Ogłoszenia parafialne
    na każdy tydzień
×

Błąd

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów stories/2024/MszaKrzyzma oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

  • Start

Parafia pw. św. Ignacego z Loyoli

Nasz Ksiądz Proboszcz, Ksiądz Kazimierz Dullak – Kanonikiem Honorowym Kapituły Katedralnej Koszalińskiej

Odsłony: 5421

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów stories/2024/MszaKrzyzma oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

W Wielki Czwartek, 28 marca, w koszalińskiej katedrze o godz. 9.00 sprawowano Mszę Krzyżma. Przewodniczył jej ks. bp diecezjalny Zbigniew Zieliński, a koncelebrowało czterech biskupów i kilkudziesięciu kapłanów (wśród których byli dwaj nasi księża – ks. proboszcz i ks. Piotr Kuczewski). Ksiądz biskup pobłogosławił oleje chorych i katechumenów oraz konsekrował krzyżmo. Obecni w świątyni kapłani odnowili przyrzeczenia złożone w dniu święceń. Msza Krzyżma była też okazją do świętowania jubileuszy święceń. Jak co roku szczególnie wyróżnieni zostali kapłani wyświęceni 25, 50 i 60 lat temu.

Ks. bp Zbigniew Zieliński wręczył też niektórym duchownym nominacje kanonickie. Kanonikami honorowymi kapituły katedralnej zostali: ks. Jan Sosnowski, ks. Adam Rybicki, ks. Kazimierz Dullak, ks. Piotr Pękul oraz ks. Andrzej Zaniewski. Tę samą godność w kapitule kolegiackiej pilskiej otrzymali: ks. Andrzej Malczyński i ks. Roman Piwoński.

Prepozytami kapituł koszalińskiej i kołobrzeskiej zostali odpowiednio: ks. bp Krzysztof Zadarko oraz ks. Andrzej Pawłowski senior.

Relację z tej wyjątkowej Eucharystii prowadziły diecezjalne „Dobre Media”.

Tekst: Róża Gorońska na podstawie artykułu ks. Wojciecha Parfianowicza „Dziękczynienie i wołanie o wierność” z internetowego wydania diecezjalnego „Gościa Niedzielnego” – patrz strona: https://koszalin.gosc.pl/doc/8729299.Dziekczynienie-i-wolanie-o-wiernosc

Zdjęcia: Siedem stopklatek pobranych z transmisji Mszy Krzyżma w „Dobrych Mediach”, pięć zdjęć autorstwa ks. Wojciecha Parfianowicza pobranych z internetowego wydania diecezjalnego „Gościa Niedzielnego”(2) i ze strony https://www.diecezjakoszalin.pl/powrot-do-korzeni-i-wolanie-o-kaplanska-jednosc (3) oraz dwa zdjęcia autorstwa p. Alicji Górskiej pobrane ze strony: https://www.radioplus.pl/koszalin/relacja-to-wyjatkowa-liturgia-sprawowana-tylko-raz-w-roku-w-wielki-czwartek-aa-W4b8-tZe7-Sp8k.html. Na jednej ze stopklatek widać akt wręczania nominacji naszemu Ks. Proboszczowi, niestety, kamery były tak ustawione, że zobaczyć można tylko fragment postaci naszego nowo mianowanego Księdza Kanonika.

Autorka tekstu przeprasza za jakość części zdjęć, ale jak wspomniano, są to tylko stopklatki z transmisji Mszy Krzyżma.

Więcej zdjęć można zobaczyć na stronie internetowego wydania diecezjalnego „Gościa Niedzielnego” oraz na stronie naszej diecezji https://www.diecezjakoszalin.pl/powrot-do-korzeni-i-wolanie-o-kaplanska-jednosc; zachęcam też do obejrzenia transmisji Mszy Krzyżma w „Dobrych Mediach”.

 

 {gallery}stories/2024/MszaKrzyzma{/gallery}

Niedziela Palmowa – 24 marca 2024 r.

Odsłony: 4892

Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień – najbardziej uroczysty okres w chrześcijaństwie, który prowadzi do Wielkanocy, święta zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. To dzień pełen głębokiego znaczenia, kiedy wierni na całym świecie gromadzą się, by wspólnie rozpocząć drogę duchowego przygotowania do najważniejszych wydarzeń w kalendarzu liturgicznym. Niedziela Palmowa przypomina o triumfalnym wjeździe Jezusa do Jerozolimy, gdzie mimo, że jechał na osiołku był witany przez tłumy mieszkańców, którzy uznali go Mesjasza. Ludzie rzucali mu pod nogi gałązki palmowe i oliwne. Procesje, które są właśnie nawiązaniem do tego wydarzenia, pojawiły się już na stałe w czasie Niedzieli Palmowej w IV wieku. A sam obrzęd święcenia palm wielkanocnych, wprowadzono w XI wieku. Ten zwyczaj kultywowany jest w Polsce do dzisiaj.

Fragmenty Ewangelii czytane podczas dzisiejszych mszy przypominały o tym triumfalnym wkroczeniu Jezusa do Jerozolimy oraz Męce Pańskiej, stąd też Niedziela Palmowa nazywana jest też „Niedziela Męki Pańskiej”. Tradycyjnie Mękę naszego Pana Jezusa Chrystusa czyta się w podziale na role – w tym roku jest to opis według św. Marka.

Tak było także w naszej świątyni. Na początku Mszy św. o godz. 10.00 ks. proboszcz zapowiedział, co będzie się na tej Mszy działo, a więc poświęcenie palm parafian, następnie droga Jezusa (triumfalne wejście do Jerozolimy) – księża wraz z zebranymi w kościele przeszli w procesji z palmami wzdłuż stacji drogi krzyżowej. Eucharystię dzisiejszą koncelebrowali ks. proboszcz i ks. Tadeusz. Ks. Kazimierz wygłosił również kazanie, w którym przypomniał, jak wielka jest symbolika całej drogi, od wjazdu Jezusa do Jerozolimy poprzez zaparcie się Piotra aż po ukrzyżowanie. 

Czytaj więcej...

Dzień Imienin Ks. Proboszcza – 4 marca 2024 r.

Odsłony: 6627

W poniedziałek, 4 marca przypada liturgiczne wspomnienie św. Kazimierza Królewicza, a zarazem świętego Patrona naszego ks. proboszcza, który świętował swoje imieniny po raz pierwszy w naszej parafii. Był to także kolejny dzień naszych rekolekcji wielkopostnych. Ks. Gracjan mówił dziś o czystości serca. Nawiązał też do przysłowia „Z kim przystajesz, takim się stajesz”. Rekolekcjonista wyjaśniał, że przebywając z Bogiem stajesz się jego podobieństwem, a przebywając w świecie jesteś podobny do świata, a świat to praca, telewizja itp. Nasze serca trzeba oczyścić z grzechów i żyć na podobieństwo Jezusa i Maryi.

W trakcie Mszy św., którą sprawowali ks. proboszcz i ks. Piotr, wspomniano również naszego zmarłego rezydenta, śp. ks. Kazimierza Mordacza, a pod jego obrazem stały palące się znicze oraz czerwona róża.

Przypomniano też historię krótkiego życia dzisiejszego patrona św. Kazimierza Królewicza, który urodził się 3 października 1458 r. w Krakowie na Wawelu jako syn królewski  z rodu Jagiellonów. Rodzicami jego byli król Kazimierz Jagiellończyk i Elżbieta Rakuszanka. Wychowywany został w krakowskim grodzie pod kierunkiem historyka ks. Jana Długosza w duchu głębokiego patriotyzmu i religijności. Od dzieciństwa żywił gorące nabożeństwo do Najświętszego Sakramentu i Matki Bożej. Posiadane duże zdolności, zdobyte wszechstronne wykształcenie, duże umiejętności jednania ludzi dysponowały młodego królewicza do szybkiego zaangażowania przez ojca w sprawy państwowe i dynastyczne. Jednak ani zarządzanie krajem ani sprawy ojczyźniane nie nęciły zbytnio królewicza. Nawet pozostając w kontakcie z doradcami królewskimi zwłaszcza z humanistą Kallimachem i Piotrem z Bnina nie rozbudził w sobie zainteresowań politycznych. Wysłany w roku 1471 na Węgry z nieliczną armią, gdzie obiecywano mu koronę, powrócił do kraju bez niej. Wyprawa zakończyła się fiaskiem. W 1483 r. król wysłał go na Litwę do Wilna mianując podkanclerzem. Tam zachorował na gruźlicę. Zmarł w Grodnie mając niespełna 26 lat, 4 marca 1484 r. na rękach krakowskiego biskupa Rzeszowskiego. Pochowano go w Wilnie. Po śmierci wsławił go Bóg wieloma cudami, na podstawie których papież Leon X kanonizował go w 1521 r. Zaś Klemens VIII obrał go patronem Polski i Litwy oraz patronem młodzieży.

Czytaj więcej...

Gorzkie Żale – niedziela 3 marca 2024 r.

Odsłony: 6470

Gorzkie Żale – nabożeństwo pasyjne w Kościele katolickim, mające najczęściej formę nabożeństwa eucharystycznego, odprawianego w niedziele w okresie Wielkiego Postu. Gorzkie Żale są tradycją wyłącznie polską. Na początku XVIII wieku ówczesny proboszcz kościoła św. Krzyża w Warszawie, ksiądz Michał Bartłomiej Tarło (późniejszy biskup poznański), oraz Bractwo św. Rocha, istniejące od 1688 r. przy tym kościele, rozpoczęli starania o pozwolenia na odprawianie w świątyni specjalnego nabożeństwa pasyjnego. Gorzkie Żale po raz pierwszy zostały odprawione 13 marca 1707 r. w kościele Świętego Krzyża. Pierwszy raz zostały wydane drukiem również w 1707 r. staraniem ks. Wawrzyńca Stanisława Benika pod tytułem (wyjątkowo długim): „Snopek Miry z Ogrodu Getsemańskiego albo żałosne Gorżkiej Męki Syna Bożego, co piątek, a mianowicie podczas  Passyjej  w niedziele Postu wielkiego po południu, około godzin nieszpornych rospamiętywanie z Przydatkiem Krociuchnego Nabożeństwa do Nayświętszego Sakramentu”. Nazwa się wzięła od mirry, czyli daru, jaki trzej królowie złożyli Bożemu Dzieciątku. Dar ten był zapowiedzią męki i śmierci Chrystusa. Późniejsza praktyka skróciła ten bardzo nieporęczny tytuł, stąd dziś mamy „Gorzkie żale”, a nazwa pochodzi od pierwszych wyrazów pieśni: „Gorzkie żale przybywajcie, serca nasze przenikajcie”.

Nabożeństwo pierwotnie przeznaczone było dla Bractwa Świętego Rocha, ale szybko zdobyło popularność wśród wiernych i zostało wprowadzone do innych kościołów w Warszawie, a następnie w całej Polsce. Otrzymało akceptację Stolicy Apostolskiej. Rozpowszechnili je Księża Misjonarze Św. Wincentego a Paulo, którzy wówczas prowadzili ponad 20 z około 30 seminariów duchownych w Polsce. Klerycy pokochali to nabożeństwo i po święceniach wprowadzali je w swoich parafiach. Nic więc dziwnego, że Gorzkie Żale były znane i śpiewane w większości parafii w Polsce. Migrujący za chlebem Polacy, zabrali ze sobą to, co mieli najcenniejszego, swoją wiarę, a z nią modlitwy i nabożeństwa. I w ten sposób do dzisiaj Gorzkie Żale są śpiewane nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, zwłaszcza w środowiskach polonijnych.

Czytaj więcej...

Rozpoczęcie rekolekcje wielkopostnych w naszej parafii – 3 marca 2024 r.

Odsłony: 5044

Rekolekcje wielkopostne to bardzo szczególny czas, który pozwala lepiej  i głębiej przygotować się do świąt Zmartwychwstania Pańskiego, czas, który pozwala lepiej zrozumieć istotę tych świąt. To właśnie podczas rekolekcji bardziej zagłębiamy się w mękę Chrystusa i uświadamiamy sobie prawdy, o których na co dzień, żyjąc w biegu, często zapominamy. Udział w rekolekcjach wielkopostnych powinien być dla nas przede wszystkim czasem zadumy i refleksji nad własnym życiem.

Właśnie dziś, w III niedzielę Wielkiego Postu, rozpoczęliśmy nasze parafialne rekolekcje, które prowadzi ks. Gracjan Ostrowski, wikariusz z parafii katedralnej. Nauki będą głoszone podczas każdej Mszy św. w niedzielę oraz w kolejne dni od poniedziałku do środy  o godz. 10.00 i o 18.30.

Nasz rekolekcjonista ma 36 lat, święcenia kapłańskie przyjął w 2014 r. Pochodzi z Miastka. W latach 2014-2018 był wikariuszem w parafii pw. św. Krzysztofa  w Szczecinku, a w latach 2018-2022 w Pile w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych. Od 2022 r. jest wikariuszem w parafii katedralnej w Koszalinie.

W pierwszej nauce rekolekcyjnej ks. Gracjan nawiązał do dzisiejszej Ewangelii, gdzie Jezus przepędził handlujących w świątyni, przewracając ich stoły. Wyjaśnił, że wypędzenie kupców ze świątynnego dziedzińca nie było protestem Jezusa przeciwko ich handlowej działalności. Przybywający do świątyni pielgrzymi musieli przecież gdzieś kupić zwierzęta, składane potem w ofierze. Albo wymienić pieniądze – pogańskie denary z podobizną rzymskiego imperatora – na takie, które, nie budząc rytualnych zastrzeżeń, mogły być wrzucone do świątynnej skarbony.

Czytaj więcej...

Plan rekolekcji wielkopostnych

Odsłony: 4593

Plan rekolekcji wielkopostnych w par. pw. św. Ignacego z Loyoli w Koszalinie

3.03. – 6.03.2024 r. – od III niedzieli Wielkiego Postu

Niedziela (3.03.)

- nauki rekolekcyjne podczas Mszy św. w tradycyjnym porządku niedzielnym

 

Poniedziałek (4.03.)

8,10 – 8,55    spotkanie i nauka w kościele dla dzieci z klas I, II, III

9,00 – 9,50    spotkanie i nauka w kościele dla dzieci z klas IV, V, VI

10,00            Msza święta z nauką dla dorosłych

11,45 – 12,30 spotkanie i nauka w kościele dla młodzieży z klas VII i VIII oraz ze szkoły branżowej z ul. Morskiej 

18,30            Msza święta z nauką dla dorosłych

 

Wtorek (5.03.)

8,10 – 8,55    spotkanie i nauka w kościele dla dzieci z klas I, II, III

9,00 – 9,50    spotkanie i nauka w kościele dla dzieci z klas IV, V, VI – okazja do spowiedzi

10,00            Msza święta z nauką dla dorosłych

11,45 – 12,30 spotkanie i nauka w kościele dla młodzieży z klas VII i VIII oraz ze szkoły branżowej z ul. Morskiej – okazja do spowiedzi

18,30            Msza święta z nauką dla dorosłych

 

Środa (6.03.)

8,10 – 8,55    spotkanie i nabożeństwo w kościele dla dzieci z klas I, II, III

9,00 – 9,50    Msza św. z nauką w kościele dla dzieci z klas IV, V, VI

10,00            Msza święta z nauką dla dorosłych

11,45 – 12,30 Msza św. z nauką w kościele dla młodzieży z klas VII i VIII oraz ze szkoły branżowej z ul. Morskiej

18,30            Msza święta z nauką dla dorosłych

Możliwość korzystania ze spowiedzi w trakcie trwania rekolekcji .

 

Dodatkowa spowiedź w V tygodniu Wielkiego Postu: czwartek- piątek – sobota od 19,00-21,00.

  1. Zapraszamy na adorację Krzyża
  2. Zaproszenie do scholi parafialnej
  3. Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan
  4. Zaproszenie na rekolekcje małżeńskie
  5. Dzień 70. urodzin proboszcza seniora, ks. Henryka Koszpera
  6. To warto wiedzieć o odpustach...
  7. Imieninowa Msza św. naszego rezydenta, ks. seniora Tadeusza Gorli
  8. Zapraszamy na "Wieczór z Maryją"
  9. Zaproszenie na rekolekcje odnowy wiary
  10. Wieczór zawierzenia Bogu

Strona 21 z 30

  • start
  • Poprzedni artykuł
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • Następny artykuł
  • koniec

Pielgrzymki

1. Pielgrzymka do Indii

2. Pielgrzymka do Fatimy

3. Pielgrzymka do Ziemi Świętej

4. Góry Opawskie

Wieści z Watykanu

Vatican News - Polski

Vatican News - Aktualności z Watykanu - Wszystkie wiadomości o Kościele
  • Papież podczas lotu do Madrytu o Ukrainie i Iranie
  • Wzruszający prezent dla Papieża od dzieci ze szpitala Bambino Gesù
  • Beatyfikacja salezjanów. Kard. Semeraro: nie rezygnujcie z marzeń
  • Leon XIV już w Hiszpanii: Dzielmy entuzjazm i radość wiary

Adoracja Jezusa

Adoracja Najświętszego Sakramentu

czwartek od godz. 17.00

Warto się zapoznać

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” Oświadczenie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych

 Kursy przygotowujące do małżeństwa

Apel przewodniczącego KEP o modlitwę i post w intencji Ojczyzny

Spowiedź

konfesnonal

30 min przed Mszą św.

 

Serwis informacyjny

Źródła nie znaleziono

Myśl dnia

Biuro parafialne

BIURO PARAFIALNE

otwarte

we wtorki w godz. 17.00-18.00

w soboty w godz. 10.00-12.00

Tel. 798 899 337

WYTYCZNE DOTYCZĄCE OCHRONY DZIECI I MŁODZIEŻY W DIECEZJI KOSZALIŃSKO-KOŁOBRZESKIEJ

WYTYCZNE DOTYCZĄCE OCHRONY DZIECI I MŁODZIEŻY W DIECEZJI KOSZALIŃSKO-KOŁOBRZESKIEJ

Standardy Ochrony Małoletnich w duszpasterstwie parafialnym w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej

STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH W PARAFII SKRÓTSTANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH W PARAFII SKRÓT

Schemat postępowania w przypadku pozyskania informacji o przemocy wobec osoby małoletniej

Żywy Różaniec

Intencje na CZERWIEC

RÓŻA  I  

Módlmy się o gorliwość i pobożność dla ministrantów naszej diecezji, aby służąc przy ołtarzu mogli zafascynować się Jezusem i kapłaństwem.

RÓŻA  II

Módlmy się o głęboką, trwałą i owocną miłość do Jezusa dla dzieci, które przystąpiły do Pierwszej Komunii Św. oraz młodzieży, która przyjęła sakrament bierzmowania i alumnów, którzy przyjęli święcenia diakonatu i kapłaństwa. 

RÓŻA  III

Módlmy  się aby Europa odnalazła swoje chrześcijańskie korzenie dzięki świadectwu wiary wierzących. Prośmy również o pokój na świecie. 

RÓŻA  IV

Módlmy się by jak najwięcej Polaków korzystało z łask Bożych zawierzając siebie i swoje rodziny Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Prośmy o potrzebne łaski dla Prezydenta RP, łaskę nawrócenia dla rządzących i pokój na świecie. 

RÓŻA  V          

Módlmy się, aby sport stał się narzędziem pokoju, spotkania i dialogu między kulturami oraz narodami, a także by promował takie wartości, jak szacunek, solidarność i rozwój osobisty.  

Projekt Kuźnia Dostępnych Stron współfinansowany ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Dostępne szablony dla Joomla! przez Polskie Centrum Joomla
Wróć na górę